Badminton

Name Years Coached
Linda Drever 1974
Linda McWilliam 1978
Sue Moody 1979 - 1980

Basketball - Girls

Name Years Coached
Sue Moody 1970 - 1974
Margie Benjamin 1974 - 1976
Sue Moody 1975 - 1979
Russ Krieger 1980 - 1984
Jason Brandes 1984 - 1986
Bruce Henning 1985 - 1988
Jean (Tyson) Schneider 1988 - 1991
Russ Krieger 1991 - 1994
DeDe (Mockenhhaupt) Walker 1994 - 1997
Bruce Henning 1997 - 1999
Nicki (Toscani) Mitchell 1999 - 2006
Steve Grialou 2006 - 2008
Al Voigt 2008 - 2012
Zak Lovell 2013 - 2015
Rachel Stewart 2015 -

Football

Name Years Coaching
Glenn Poole 1965 - 1977
Don del Grande 1978 - 1979
Jim Korsen 1980 - 1986
Mike Lynch 1987 - 1990
Bob Vukajilovich 1991 - 2003
Dale Mortensen 2004 - 2008
Tim Moore 2009 -

Golf - Girls

Name Years Coached
Melanie Prosser -2001
Gary Donnell 2002 - 2011
Eileen Calise 2012 - 2015
Hillery Smith 2016 -

Softball

Names Years Coached
Sue Moody 1971 - 1974
Conrad 1975-1976
Margie Benjamin Unknown
Kathleen Sirovy 1976
Jack McClure 1979-1990
Gary Stringfellow 1991-1992
Greg Holmes 1993-1996
Skip Ayres 1997-2009
Karissa Lusso 2010-2011
Rick Ramirez 2012-2014
Hillery Smith 2015-2016
Hailey Stockman 2017-

Tennis - Boys

Name Years Coached
Jack McGee 1966 - 1986
Ted Acres 1987-1991
Russ Krieger 1992
Doug Ginn 1993-1994
Tim Healy 1995-1997
Melanie Prosser 1998-1999
Crystal Campbell Quok 2003-2006
Kevin Chorjel 2007-2011
Christine Mabery 2012-2014
Derek Thatcher 2015
Christine Mabery/Charles Luke 2016
Jon Paulsen 2017
Maly Moua 2018

Volleyball - Boys

Name Years Coached
John Frodahl 1995-1998
Lance Pagel 1999-2000
Tim Rielly 2001
Katie Durham 2002
Darrel Sedersten 2003-2007
Ali Salizar 2008-2009
Levalasi Key 2010-2014
Devon Quok 2015-2018
Theresa Dark 2019-

Waterpolo - Girls

Name Years Coached
Greg Varozza 1987-1991
John MacLeane 1992-1995
Jeff David 1996
Heather Kohler 1997
Ben Nelson 2000
Char Gino 2001-2002
Kristin Kaminski 2002
Amanda Falk 2003
Molly Means 2004
Karissa Lusso 2005
Corey Wood 2006-2007
Amanda Tucker 2008-2009
Casey Cornilsen 2010-2017
Madison Scott 2018-

Baseball

Name Years Coached
Fred Besana 1966
Roger Tofft 1967
Bob Hoehn 1968 - 1970
Ted Acres 1970 - 1980
Larry Brubaker 1981
Gary Stringfellow 1982 - 1985
Steve Roy 1986
Dean Perkins 1987 - 1992
Ted Acres 1993 - 1997
Dean Perkins 1998 - 2012
Matt Parr 2013 - 2014
Paul Martinez 2015 -

Cross Country

Name Years Coached
Jerry Williams 1966 - 1967
Mike Latone 1968 - 1971
Bill Tudsbury 1972 - 1979
Unknown 1980
Ann Simpson 1981 - 1996
Mike Jamison 1997 - 1999
Scott Webber 1998 - 2001
Yuri Shallen 2001 -2004
Ryan Nugent 2001 -

Gymnastics

Name Years Coaching
Marie Shariff 1971
Bob Bell Unknown
Kathleen Sirovy 1975 - 1980

Soccer - Boys

Name Years Coached
Amir Jabery 1976 - 1978
Tom Ganes 1979
Kevin Wherry 1980-1990
C H Vincent 1991
Steve Fischer 1992-1995
Sondra Myles 1996-2000
Jon Russell 2001-2006
Mark Broers 2007-2009
Allen Blackmon 2010-2015
Tom Sinner 2016-

Swimming - Boys

Name Years Coached
Jerry Williams 1966 - 1970
Scott O'Connor 1972-1978
Kathleen Sirovy 1977-1978
Ralph Thomas 1979
John MacLeane 1993-1997
Trish Sepulvedo 1998
Adrienn Simpson 1999
Ben Nelson 2000
Char Ghio 2001-2002
James Bourne 2003-2004
Curt Altchul 2003-2009
Jamie Olson 2010-2011
Ryan Cornilsen 2013
Casey Cornilsen 2014-2016
Andrew Savine/Nick Miller 2017
Andy Maryatt 2018
Mike Chavez 2018

Tennis - Girls

Name Years Coached
Linda Drever 1974-1976
Lucy Sakaishi 1975
Linda McWilliam 1975-1979
Sue Moody 1980
Jack McGee 1980-1984
Ted Acres 1985-1995
Linda Dickson/Tim Healy 1996
Time Healy 1997
Melanie Prosser 1997-1998
Rich Ganes 1999
Sarah Edwards 2000-2001
Debbie Bernard 2003-2005
Jenni Woessner 2006
Kevin Chorjel 2006-2013
Christine Mabery 2014-2015
Jon Paulsen 2016-2017

Volleyball - Girls

Name Years Coached
Linda Drever 1974-1981
Lucy Sakaishi 1982-1989
John Frosdahl 1990-1994
Jeanne Sampson 1995
Michelle Baxter 1996-1998
Tim Rielly 1999-2000
Katie Durham 2001
Darrel Sedersten 2002-2007
Ali Salazer 2008-2009
Rachael Conway 2010
Shelby Weinberger 2011-2013
Devon Quok 2014-

Wrestling

Name Years Coached
Bob Hoehn 1965-1967
Jerry Williams 1967-1976
Pat Godwin 1976-1980
Bob Del Pippo 1980-1981
Mike Lynch 1984-1996
Tim Love 1996-1997
Lou Russel 1997-1998
Kim/Tony Newman 1998-2001
Ron Baldwin 2001-2003
Pat Bussey 2003-2007
Nick Diaz 2006-2008
Justin Castrillo 2012-2015
Josh Esparza 2015-2016
Alan Jessen 2016-2017
Will Stone 2017-
David Wells 2008 - 2012

Basketball - Boys

Name Years Coached
Fred Besana 1966 - 1967
Tom Riley 1967 - 1971
Buzz Ford 1971 - 1972
Terry Tangney 1972 - 1973
Paul Gonzales 1973 - 1977
Larry Brubaker 1977 - 1984
Jason Brandis 1984 - 1987
Gary Donnell 1987 - 2001
Rick Campbell 2001 - 2014
John Hunter 2014 -

Field Hockey

Name Years Coaching
Sue Moodie 1970 - 1973
Sue Fike 1975
Margie Benjamin 1976 - 1977
Alice Howell 1978

Golf - Boys

Name Years Coaching
Don Cruce 1966
Mike Catuzzo 1967 - 1968
Corky Allen 1969 - 1977
Jerry Williams 1978 - 1993
Jack McClure 1994 - 1998
Gary Donnell 1999 - 2012
Tad Jinguji 2013 - 2015
Timm Broz 2016 -

Soccer - Girls

Name Years Coached
Mike Catuzzo - 1994
Harley Sauvage 1995
Sondra Myles 1996-2013
Kaeley Kroening 2014-2016
Stephanie Paulsen 2017-

Swimming - Girls

Names Years Coached
Scott O'Connor 1974-1976
Kathleen Sirovy 1977-1978
John MacLeane 1994-1997
Randy Albrecht 1999
Ben Nelson 2000
Char Ghio 2001-2002
Kristin Kaminski 2003
Sean Shaw 2004-2005
Curt Altschul 2006-2007
Jamie Olson 2008-2009
Jordan Haley 2010
Art Hickey 2011
Terry Swift 2012-2013
Casey Cornilsen 2014-2016
Andrew Savine/Nick Miller 2017
Trish Sepulveda 2018
Andy Maryatt 2018-

Track

Name Years Coached
Gary Judd 1966-1973
Bill Tudsbury 1974-1979
Linda Drever 1974-1976
Lucy Sakaishi 1975-1979
Bill Tudsbury 1984-1989
Ann Simpson 1990-1991
Wes Muller 1992-1999
Joe Ruden 2000-2003
Ryan Nugent 2004-2007
Nicki Mitchell 2004-2008
Roosevelt Kent 2008
Laura and Mark Morrison 2009-2010
Ryan Nugent 2011-2016
Rad Peterson 2011-2013
Jeremy Gray 2014-2015
Rich Terwilliger 2016
Mike Raffetto & Cheyenne Amaro 2017
Teddy Morris 2018
Sig Ostrom 1980-81
Teresa Enrico & Kelly Bohren 2018-

Waterpolo - Boys

Name Years Coached
Greg Varozza 1987-1991
John MacLeane 1992-1996
Greg Frey 1997
Randy Albrecht 1998
Jeff Hopkins 1999
Char Gino 2000-2001
James Bourne 2002-2003
Mark Plank 2004-2011
Ryan Cornilsen 2012
Casey Cornilsen 2013
Greg Zanolli 2014-2015
Mark Plank 2016-