• The Cost Of An AP Test VS. A College Course

     

    Cost of an AP Exam: $94

     

    Cost of One 3-Unit Class  (e.g., English 1A: Beginning Composition)

    **NOT including parking, transportation, housing, food, campus fees, etc.

     

     

    Community College (e.g., Sierra)

    $46 per unit

    x 3 units

     $138

    + $100 book

    $238 Total

     

     

    CSU (California State University) (e.g., Sac State)

    $5,472 Tuition for 7+ units

    ÷ 12 units (full-time status)

    $456 per unit

    x 3 units

      $1,368

    +   $100 book

    $1,468 Total

     

     

    UC (University of California) (e.g., UC Davis)

    $12,240 Tuition for 7+ units

    ÷ 12 units (full-time status)

    $1,020 per unit

    x 3 units

      $3,060

    +   $100 book

    $3,160 Total

     



    If you have any further questions or concerns about taking an AP Exam, please contact Gina Snider at gsnider@rjuhsd.us